Pomoc doradcy zawodowego. Problemy osób niepełnosprawnych

Praca osób niepełnosprawnych

Znalazłam tekst, który odpowiada na pytania:
awans
 • czy trzeba mieć udokumentowane miejsca pracy, które wpisuje się do CV?
 • czy osoba niepełnosprawna powinna napisać o swojej niepełnosprawności w CV?
 • Jakie błędy robię na rozmowie kwalifikacyjnej?
 • Jak rozmawiać z pracodawcą?
Zostawcie mnie w moim świecie
Autor: Magdalena Gajda, Źródło: Dodatek Praca nr 2/2007

Mam na imię PAULINA. Niedługo będę obchodziła 28. urodziny – w domu, z rodzicami, z którymi mieszkam. Przyjaciół mam niewielu. Ukończyłam z najlepszymi lokatami dwie szkoły pomaturalne – grafiki komputerowej i reklamy. Znam programy graficzne. Wykonałam już wiele projektów, ale nigdy nie pracowałam na etacie. Nikt nie chciał mnie zatrudnić. Choruję na depresję.

 DORADCA ZAWODOWY O PAULINIE: O tym, że pomagamy osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy, Paulina dowiedziała się ze strony internetowej niepelnosprawni.pl. Przysłała do nas e-mail. Napisała, że jest osobą nieśmiałą, unika kontaktów z ludźmi, ale chciałaby pracować. Poprosiła o informacje, jak moglibyśmy jej pomóc.

Po kilku e-mailach zdecydowała się nas odwiedzić.

Aby zyskać jej zaufanie, pierwsze spotkanie – z dwiema specjalistkami: doradcą zawodowym i job coachem, obiema w wieku zbliżonym do Pauliny – przypominało pogawędkę przy herbacie.

W trakcie drugiego dziewczyna zgodziła się z nami współpracować.

Podczas kolejnych spotkań – w takim samym składzie – otwierała się coraz bardziej. Opowiadała o swojej chorobie – że stany depresyjne przychodzą niespodziewanie, 2-3 razy w roku, i że bardzo wtedy nie chce jej się wychodzić z domu – przez tydzień, dwa, a czasem nawet kilka tygodni.

Mówiła o swoich rodzicach,
którzy namówili ją na rozpoczęcie terapii.

To oni zmobilizowali Paulinę, by w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności postarała się o odpowiednie orzeczenie umożliwiające korzystanie z ulg i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym. Chwaliła ich, że nie użalają się nad nią, ale wspierają rzeczowymi radami, mobilizują do działania.

Pomimo swojego wycofania
Paulina miała ogromną potrzebę pracy i samorealizacji
.

Zatrudnienie, stałe zlecenia i pensja byłyby dla niej życiową kotwicą. Dzięki nim mogłaby dokładać się do utrzymania rodziny, finansować swoją dalszą edukację i rozwijać pasje, a z czasem nawet usamodzielnić się.

Wybór szkół nie był przypadkowy.

 • Lubiła swój zawód i systematycznie się dokształcała.
 • Dobrze znała metody aktywnego poszukiwania pracy.
 • Jej CV było doskonale przygotowane merytorycznie, ale, niestety, z jedną wadą. Dziewczyna miała doświadczenie w zawodzie grafika komputerowego, nie było ono jednak udokumentowane. Nie mogła przedstawić ani jednego świadectwa pracy, ani jednej umowy z żadnej z pięciu firm, dla których pracowała.

JOB COACH O PAULINIE: Tym, co zniechęcało pracodawców do zatrudnienia Pauliny, było przede wszystkim jej zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ta wykształcona, kreatywna, solidna specjalistka od reklamy nie potrafiła odpowiednio siebie zareklamować.

 • Na pytania odpowiadała rzeczowo i krótko – powielała informacje z CV.
 • Rzadko uśmiechała się i unikała kontaktu wzrokowego z rozmówcą.
 • Sprawiała wrażenie kogoś, kto traktuje innych obcesowo, nie potrafi okazać sympatii ani jej wzbudzić.
 • Co gorsza, Paulina na początku rozmowy kwalifikacyjnej zaznaczała, że interesuje ją tylko praca w domu. Robiła to, mając świadomość, że choroba nie sprzyja jej komunikacji ze światem, a w domu ma odpowiednie miejsce do pracy, spokój i profesjonalny sprzęt. Jednak dla pracodawcy stawała się osobą nastawioną roszczeniowo. Jej postawa rodziła natychmiastowe obawy: że jest zbyt niezależna, nie nadaje się do pracy w zespole, że trudno jej będzie dotrzymać terminów.

O SYTUACJI PRAWNEJ PAULINY: Wprawdzie Paulina nie umieściła w swoim CV adnotacji o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ale podczas rozmów kwalifikacyjnych padało pytanie, dlaczego koniecznie chce pracować w domu. Kiedy przyznawała się do choroby i do orzeczenia – jej wartość jako pracownika drastycznie malała.

Polskie orzecznictwo rentowe i pozarentowe ma bowiem swoją terminologię, która jest określana przepisami prawnymi. Według niego osoby cierpiące na depresję mają w orzeczeniu o niepełnosprawności do celów pozarentowych wpisywany kod – 02-P – czyli choroby psychiczne. Pomimo że pracodawcy – czy to z rynku otwartego, czy też chronionego – otrzymują większe dofinansowanie z racji zatrudnienia osób upośledzonych, chorych psychicznie, epileptyków i niewidomych – ich niechęć do przyjmowania takich pracowników jest powszechna.

Osoby, które miewają ataki depresji, cierpią w naszym systemie podwójnie – z powodu choroby i dlatego, że traktuje się je jak chorych psychicznie, choć nimi nie są.

DROGA PAULINY: Poproszono ją przede wszystkim o poinformowanie swojego stałego terapeuty, w jaki sposób zaangażowała się w program aktywnego poszukiwania pracy, i przekazanie mu numerów kontaktowych do doradcy zawodowego i job coacha, gdyby uznał, że konieczna jest jego interwencja.

 • Pierwszym naszym krokiem była korekta CV Pauliny. Obowiązuje zasada, że pracownik, który nie może przedstawić świadectw lub innych dokumentów z firm, gdzie pracował, nie powinien wpisywać ich do CV. Oznaczało to, że w przypadku Pauliny rubryka „doświadczenie zawodowe” pozostanie pusta – co nie będzie zgodne z prawdą i zupełnie zniechęci pracodawców do zapraszania jej na spotkania.
 • Paulina dysponowała jednak oryginałami wszystkich swoich projektów. Wymienienie firm było więc zasadne. Umieszczono zatem w CV dodatkową informację, że Paulina może przedstawić portfolio z pracami, a zleceniodawcy zgodzili się wystawić zaświadczenia, że jest ich autorką.
 • W proces przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych aktywnie włączył się job coach, indywidualnie trenując z Pauliną scenki spotkań w sprawie pracy.
 • Po konsultacji z terapeutą i prawnikiem zdecydowano, że nie powinna ukrywać przed potencjalnym pracodawcą swojej choroby. Należy uszanować jego prawo do wiedzy na temat stanu jej zdrowia, a więc i dyspozycyjności.
 • Paulina została przeszkolona, w jaki sposób ma mówić o depresji, aby nie odstraszyć pracodawcy.
 • Istniała także możliwość wykorzystania w rozmowie innego argumentu – wyższej stawki dofinansowania, jakiego udzieliłby PFRON potencjalnemu pracodawcy Pauliny, z racji jej umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oraz owej nieszczęsnej w tym wypadku litery P w orzeczeniu.
 • Po naradzie z terapeutą uznano również, że najlepszym rozwiązaniem dla Pauliny będzie zatrudnienie łączone – tak aby w domu mogła pracować koncepcyjnie, a z powodu swoich obowiązków przynajmniej raz, dwa razy w tygodniu bywać w firmie, spotykać się ze współpracownikami i opowiadać o swoich projektach.

Od czerwca br. Paulina pracuje
na umowę zlecenie w agencji reklamowej.

Jest pod opieką job coacha, który pomaga jej w rozwiązywaniu bieżących problemów zawodowych. Niedawno zaczęła nieśmiało wspominać, że może udałoby się dla niej znaleźć pracę na etacie. Szuka w sobie odwagi, żeby codziennie być wśród ludzi.

(…)awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener biznesu. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * http://pracaikariera.wordpress.com * http://annasawczuk.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Kariery, Doradztwo Dla Osób Niepełnosprawnych, Doradztwo Zawodowe - Szkolenia Praktyczne, Warsztaty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s