Pomoc doradcy zawodowego. Nie wiem, jaką pracę wybrać

Doradca kariery pomaga w wyborze pracy/zawodu

Klienci mają różne problemy dotyczące ich życia zawodowego – ja zajmuję się zwykle dorosłymi, od 18 do 60 roku życia. Kilka najbliższych wpisów poświęcę opisaniu tych problemów i sposobom ich rozwiązywania.

awans Kłopoty z nadmiarem – nie wiem, co wybrać.

Nie wiem, do czego się nadaję – mogę właściwie robić wszystko, ale czy to ma sens, tak skakać z kwiatka na kwiatek, a dopiero potem coś wybrać? Może jest metoda, która pozwoli mi zacząć robić już teraz coś w kierunku, w którym będę ostatecznie pracować? Czy to się da jakoś  ustalić?

Młoda osoba, świeżo po studiach, a problem typowy: studia wybrała przypadkowo, skończyła je, ale teraz dalej nie wie, co chce w życiu robić.

W luźnej rozmowie zdiagnozowałam, jakie czynności chce wykonywać, z kim/z czym pracować, jakie problemy rozwiązywać, z jakimi ludźmi mieć do czynienia. Spytałam o obecną sytuację zdrowotną, rodzinną i finansową, a także o plany na przyszłość – to się wszystko ze sobą wiąże i wpływa na nasze wybory życiowe.

Następnie wybrałam kilka stanowisk, które wg mnie pasowałyby do miana idealnej pracy dla klientki i zaprezentowałam zakresy obowiązków, a potem spytałam o jej wrażenia.

EFEKT:

Znaleźliśmy pracę i stanowisko, które wyznaczyły  drogę rozwoju zawodowego. Na razie klientka ma za małe doświadczenie, by być administratorem projektu (kierownik projektu, koordynator – różnie się to stanowisko nazywa). To stanowisko jest osiągalne dla niej w ciągu 3-5 lat, jeśli wcześniej popracuje przy obsłudze administracyjno-biurowej.

Wybrane docelowe stanowisko jest tym, które łączy wszystkie zalety idealnej pracy dla klientki:

  • jest to praca samodzielna, ma się kontakt zarówno z ludźmi, jak i z danymi
  • można pracować we wszystkich sektorach rynku:  prywatnym, publicznym i NGO
  • duże możliwości wyboru projektów, w których chce się uczestniczyć
  • dodatkowo mogą być to projekty międzynarodowe, co  wiąże się z podróżami i wykorzystaniem języków, na czym klientce szczególnie zależy.

Wszyscy zadowoleni – klientka, że nie marnuje energii na szukanie i zastanawianie się, tylko  wie, co ma robić i jakiej pracy zacząć swoją karierę zawodową (pokazałam też sposoby szukania takiej pracy)

Ja szczęśliwa,  bo widzę sens mojej pracy :-)

awans

Podobne artykuły

Praca doradcy zawodowego. Chcę założyć własna firmę

Pomoc doradcy zawodowego. Poprawa cv i listu motywacyjnego

Pomoc doradcy zawodowego. Nie wiem, jaką pracę wybrać

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener biznesu. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * http://pracaikariera.wordpress.com * http://annasawczuk.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Coaching Kariery, Doradca Biuro Karier, Doradca Kariery, Doradztwo Dla Osób Niepełnosprawnych, Doradztwo Zawodowe - Szkolenia Praktyczne, Warsztaty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s