Pomoc doradcy kariery. Warto studiować? Jaka praca po studiach?

awansDoradca Zawodowy            i rozmowa         na temat podjęcia studiów 

Z listów:  Czy warto studiować? I co warto studiować? I tak po studiach pracy nie znajdę…

To zależy, na czym Ci zależy…

Sukces zawodowy jest kombinacją talentu, pasji i inicjatywy. Studia są po to aby te cechy człowiek w sobie rozwijał i zdobywał wiedzę, którą w tej kombinacji może efektywnie użyć.

Chcę szybko zacząć zarabiać

Jeśli tak, daj sobie spokój ze studiami. Dobre pieniądze można zarabiać i bez studiów, a ponieważ zaczniesz karierę 5 lat wcześniej w stosunku do absolwentów, jesteś wygrana/y. Ci, którzy po maturze postanowili wziąć się do roboty, najczęściej po 5 latach stają się szefami swoich rówieśników – tych po studiach – i to oni im dyktują warunki – a byli studenci odpokutowują te 5 lat „przedłużonej młodości”, startując z pozycji petenta szukającego pracy.

Zresztą – jak zechcesz, to studia zawsze możesz zrobić już w trakcie pracy.

Chcę studiować (nieważne, z jakich powodów)

Studiować warto, choć nie cokolwiek i nie na każdej uczelni. Z moich doświadczeń wynika, że warto studiować kierunek, który Cię interesuje – ale tylko w wówczas, kiedy wiesz, jak spożytkujesz swą wiedzę w praktyce. Może się okaże, że studia w Twoim przypadku nie nauczą Cię  niczego przydatnego w Twojej pracy zawodowej (i to się często zdarza, kiedy trafisz na uczelnię uczącą czystej teorii).

Studia warto wybrać ze względu na rozszerzenie horyzontów, poznanie innych sposobów widzenia świata w obszarze, który Cię interesuje. Oczywiście dobrze by było wykorzystać nabytą przez 5 lat wiedzę w praktyce, ale nie łudź się, że tak jest zawsze.

Chcę mieć dobra prace po studiach

Pracy nikt nie daje za to, że skończyłeś/aś studia. Dyplom ukończenia studiów to zaledwie zaświadczenie, że potrafisz się uczyć. Jeśli nie idziesz na studia, to musisz się uczyć inaczej, innymi metodami ( zwykle uczysz się efektywniej i szybciej od studenta, bo metodami opartymi na działaniu, a nie na wkuwaniu teorii)

W takim razie, czy warto studiować?

A może wzorem Billa Gatesa, warto najlepsze lata swego życia – gdy ma się najwięcej energii – wykorzystać na tworzenie i budowanie  swoich biznesów, na urzeczywistnianie swoich pomysłów – a nie na bezproduktywne siedzenie na wykładach.

Czy jest możliwa dobra praca bez studiów?

Pracy jest sporo, ale dla ludzi, którzy potrafią coś zrobić, zaprojektować, wyprodukować, itp.Liczą się konkretne umiejętności oraz prawdziwa inteligencja, czyli umiejętność podejmowania mądrych decyzji w nietypowych sytuacjach.

Dlatego już w trakcie nauki rób coś.  Zrób cokolwiek, co pozwoli ci na zdobycie doświadczenia. Rób, próbuj- coś z tych prób wyjdzie.

Doświadczenie to nie tylko praca w sensie etatu czy innego zatrudnienia. Doświadczenie to konkretne umiejętności, które umiesz wykonywać perfekcyjnie. Umiejętności, które są komuś potrzebne. Cokolwiek umiesz robić, znajdziesz na to chętnych. To tylko kwestia sprzedaży własnych umiejętności.

Musisz mieć pomysł na siebie – jeśli ty nie masz, to ktoś cię zaangażuje w swój pomysł. I możesz nie być zadowolony ze sposobu, w jaki ten ktoś zorganizuje Ci życie.

Musisz tylko wiedzieć, co chcesz robić, jakie problemy rozwiązywać. A potem zaproponować i sprzedać swoje umiejętności komuś, kto takich umiejętności potrzebuje.

Osoby, które mają  fach w ręku, czyli umiejętności praktyczne,  zawsze sobie poradzą. A ten, kto zrobił studia, bo wypada je mieć, nie zna języków musi się pogodzić z faktem, że nie może nie być zapotrzebowania na jego umiejętności na rynku pracy. Możesz mieć nawet 2 doktoraty –jesteś wtedy  na pewno wykształcony, tylko że wykształcony w dziedzinie, na którą nie ma rynkowego zapotrzebowania.

Własna firma bez studiów?

Lepiej jest zainwestować w własny biznes i wytrwale budować jego markę. Nikomu nie zależy na Twojej karierze. Więc pracuj nad nią sam/a, pod własną marką.

awans


Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener biznesu. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * http://pracaikariera.wordpress.com * http://annasawczuk.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Coaching Kariery, Doradca Kariery. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s